Umělá inteligence a strojové učení

digitální povídka

 

Jsem velkým fandou neuronových sítí, ale musím se ozvat k názvu umělá inteligence. Poslední dobou se píše ona umí rozpoznání obličejů nebo se naučila řídít automobil.

Prosím Vás jaká ONA? Jestli se nic nezměnino a ja věřím, že ne pak:

Máme zde lidskou inteligenci, zvířecí inteligenci, ale kde je ta umělá? V počítači? Jak se bude nazývat inteligence, která skutečně zaujme inteligentní vyjadřování? Skutečná umělá inteligence? Takže ta stará umělá inteligence bude poté nazvána falešnou inteligencí?

Zatím žádná umělá inteligence není a nazývat tak něco co funguje na základě přesně definovaných parametrů je naprosto zavádějící. Krom samotného programátora tam žádná další inteligence není. Protože jen programátor zadá parametry a opět jen programátor rozhodne jestli parametry splnily očekávaný výsledek.

Jinak bychom mohli klidně říct že podle UI je 1+2=5 a bude to pravda protože nemůžeme přeci nařizovat jak nová inteligence chápe tento početní příklat. Jen programátor může rozhodnout tento výsledek je špatně. Až o tom jestli je výsledek dobře či špatně bude moci rozhodnout samotný počátač pak bude každý vyslédek správný bez ohledu jestli zapadá do našeho světa.

A při jakémkoliv dalším problému a snahou o jeho vyřešení opět bude zapotřebí programátor který jako jediný bude představovat inteligenci potřebnou ke zdárnému konci.

Myslím, že velký úkol nás nečeká na poli počítačového světa ale naučit se nazývat věci pravými jmény. Jak mám vědět, že říkáte “A” ale přitom myslíte “B”?

Vždyť takový způsob komunikace nikdy nebude fungovat. Zkuste zadat počítači příklad 1+1 ale přitom budete myslet 2+2 co se stane… a tohle se děje nám všem každý den!

Politici to vychytali na maximální úroveň (takzvaně to povýšily na vyžší level) ti když řekou “A” myslí “B” ale chtějí “C” eventuálně “D” a nakonec udělají “E” protože lide chtěli slibované “F”. Programátoři to teď přebírají protože se jim to zdá jako dobré řešení? Za sebe hlasitě volám NE NIKDY! Pojem strojového učení je výstižný ale AI? To bude možná jednou příslušet jinému algoritmu.