Existuje naše realita jen v počítači

realita-v-pocitacove-simulaci

Může existovat naše realita jako simulace v počítači?

 
Nedávná teorie o tom, že náš vesmír může být jen jako součást počítačové simulace zní opravdu šíleně. 
 
Vyzkoušejme podrobit tuto teorii jednoduché logice.
 

Je pravdou, že již dnes existují počítačové simulace hodné pozornosti. 

 Veřejně přístupná počítačová simulace reálného života nabízí možnost seznámení se dvou i více osob v preferovaném prostředí např: romantická pláž s krásnou hudbou nebo taneční zábava v zapadlém koutě Londýna. Můžete tančit v páru, povídat si, procházet při západu slunce na pobřeží a také se zamilovat. Dokonce i prožít reálný sexuální zážitek.
 
Tim výčet nekončí protože můžete navštívit museum, projít se po náměstí Benátek, prohlídnou galerii obrazů, zajít na koncert a mnoho dalšího. To, že lze v takové simulaci i vydělávat peníze, které lze následně utratit v našem reálném světě jen vypovídá o tom jak reálně dokážou být tyto na první pohled odlišné svěšty spojené. Zmíněnou simulaci můžete vyzkopušet na adrese www.secondlife.com
 Stručný návod pro méně zkušené uživatele.
 

V laboratořích ovšem existuje mnohem lepší počítačová simulace. 

 
Nedávno byl objeven další smysl člověka, kterým disponují všichni lidé a je nazván propriocepce. Receptory tohoto smyslu se nacházejí ve svalech a pomocí něj určuje lidské tělo v jaké poloze se nachází. Bez tohoto smyslu by chůze nebo manuální práce nebyla možná. 
 
Právě tento smysl lze využít k dokonalejší simulaci. Probíhá to tak, že člověk je posazen do křesla a na končetinách jsou umístěny pásky s elektrodami. Elektrody vydávají slabý elektrický impulz do svalu a dotyčná osoba aniž bu udělala sebemenší pohyb pociťuje například pocit, že běží nebo píše dopis. V kombinaci s brýlemi pro virtuální realitu a obrazem, který ukjazuje že běžíte nebo píšete dopis je taková simulace velmi realistická. člověk neokáže rozeznat jestli se tak opravdu stalo nebo nestalo. Když v simulaci poběžíte a následně vstanete z křesla budete vnímat nejen reálný pocit běhu ale i pocit unavených nohou po běhu.
 
Toto jsou tedy reálné možnosti dnešní počítačové simulace. Každý si jistě dokáže představit, že v blízké budoucnosti bude taková simulace natolik dokonalá, že nikdo už nepozná rozdíl. Věda se nemůže dočkat a již dnes se vědci pokoušejí o simulaci celého vesmíru. Těchto počítačových simulací je již spuštěno několik a neustále se rozvíjí.
 
Logická úvaha je tedy taková, že až simulace dojde do bodu kdy stvoří i Zemi a lidi jako součást simulace tito lidé také spustí svou vlastní simulaci vesmíru a tak to vlastně půjde do nekonečna. Pravděpodobnost, že zrovna ta naše civilizace je první kdo spustí onu simulaci je téměř nulová. Logický závěr nebo nejvíce pravděpodobný na otázku jestli žijeme v počítačové simulaci nemůže znít jinak než ANO 🙂